Shyvana yetenek güncellemesi

Yorumlar
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Klavye okları ile haberler arasında gezinebilirsiniz

Eğer Shyvana’nın büyük değişikliklere ihtiyaç duymadığını düşündüyseniz, merak etmeyin; bu konuda pek de haksız sayılmazsınız. Alıştığınız şampiyon güncellemelerinin aksine, Shyvana’yı seçmemizin nedeni çözümü uzun uğraşlar gerektirecek büyük sorunları olması değildi. Bunu daha çok League of Legends’ın ilk fırsatçılık güncellemelerinden biri olarak görebiliriz; ya da sadece bir veya iki aylık bir çalışma ile çok iyi sonuçlar elde etmek. Her ne kadar tamamen sorunsuz bir hâlde olmasa da (kendisi zor bir yıl geçirdi), Shyvana zaten epey havalı bir şampiyondu. Bu yüzden yapmak istediğimiz tek şey onu biraz daha iyileştirmek oldu. Sezon öncesi dönemde sona yaklaşırken de bu işin altına girdik.

Yarı Ejder, Yarı Akıncı

hyvana, günümüzün sınıf / alt-sınıf düzeninin oluşturulmasından uzun bir süre önce oyuna eklendi. Bu düzen çerçevesinde düşündüğümüzde, Shyvana daha çok bir Ezergeçer olarak görülüyor. Bu tür şampiyonlar dayanıklı ve yıkıcı olmalarına karşın, genelde hedeflerine ulaşmakta kullanabilecekleri güvenilir bir yöntemleri bulunmuyor. Bu grup içerisinde Shyvana’yı öne çıkaran yetenek olan Ejderin Öfkesi ise ona bu özelliği sağlıyor. Konuya bu açıdan yaklaştığımızda, Shyvana’nın bu kendine has yeteneği sayesinde zayıf yönlerinden birini hiçe saymış olduğunu görüyoruz.

Geriye düştüğü zamanlarda oyuna geri dönmesini bu kadar zorlaştıran şey de bu. Güçlü yönlerini gösteremeyecek kadar geriye düştüğünüz imagezamanlarda, zayıf yönlerinizi hiçe sayıyor olmanız hiçbir şey ifade etmiyor! Bu ayrıca sayılar üzerinde yapılan değişikliklerin ömrünü büyük ölçüde kısaltıyor; çünkü ufacık meta değişiklikleri bile onu feci şekilde güçlü veya güçsüz hâle getirebiliyordu.

Bununla birlikte Shyvana temelde kusurlu bir şampiyon değil. Öne geçtiği zamanlarda bile zayıf yönleri fazlasıyla açık: Ultisiyle düşman saflarının arkasına saldırdıktan sonra, ne menzilli şampiyonları oldukları yere kilitleyecek kitle kontrolüne ne de aldığı hasarı hafifletecek türden bir kendini iyileştirme yetisine sahip. Biz de bazı belli başlı değişikliklerin uzun vadede büyük fayda sağlayacağını düşünerek bu projeye giriştik.

Sıcacık Alev Topları

imageİşe Shyvana’nın en yeni oyuncağıyla başlıyoruz: Patlayan bir ateş topu. E – Alevli Nefes, Ejderha Biçimi kullanıldığında koni şeklinde hasar veren bir yeteneğe dönüşerek düşmanlarının kibarca aynı noktada toplanması hâlinde Shyvana’ya daha fazla hedefe hasar verme imkânı sağlıyordu. Ancak çoğu düşmanın bu kadar yardımsever olmadığını göz önüne alarak Shyvana’ya üzerinde daha fazla kontrolü olan bir şey vermek istedik.

Ejderha Biçimi, Alevli Nefes yeteneğini bir koni biçimine sokmak yerine Shyvana’ya yeteneğin ne kadar uzağa gideceğini kontrol etme şansı veriyor ve ayrıca yeteneğe bir patlama özelliği ekleyerek ilave hasar sağlıyor. Patlama, arkasında düşmanları Alevli Nefes’in ek etkisi için sürekli olarak işaretleyen bir “Kavruk Toprak” bölgesi oluşturuyor. Kısaca, E yeteneğini uzaktaki düşmanları alaşağı etmekte veya yakın dövüş mesafesinde kullanarak patlama bölgesinde kalan düşmanları parçalara ayırmakta kullanabileceksiniz.

Shyvana’nın fırlattığı ateş topu, bir şampiyona isabet ettikten sonra durur. İsabet alan tüm rakipler 60/100/140/180/220 (+0,3 yetenek gücü) büyü hasarı alır ve 5 saniyeliğine işaretlenir.

Shyvana’nın işaretli hedeflere yönelik normal saldırıları, isabet hâlinde hedeflerin o anki azami can miktarının %2,5 kadarına eşdeğer büyü hasarı verir.

Ejderha Biçimi: Alevli Nefes çarpışma halinde veya hedef konumda infilak ederek 100-200 (seviye 1-18 arası) (+0,3 yetenek gücü) ilave büyü hasarı verir ve 4 saniyeliğine zemini kavurur. Kavrulan zemin üzerindeki rakipler saniyede 60-120 (seviye 1-18 arası) (+0,2 yetenek gücü) büyü hasarı alır.

Alevli Nefes’in canavarlara isabet halinde verebileceği hasar miktarı 100 ile sınırlıdır.

Ejderha Olmayan Bilmez

image-1R – Ejderin Öfkesi yeteneğine bakarken çok daha şaşalı bir dönüşüm oluşturabileceğimizi fark ettik. Bu da daha büyük bir ejderha ve durdurulamaz bir uçuş (mesela Malphite ya da Hecarim gibi) anlamına geliyordu. Ayrıca Ejderha Biçimi’nin sağladığı faydayı büyü direnci ve zırh yerine can olarak değiştirdik. Her ne kadar iki yöntem de ek dayanıklılık kazandırıyor olsa da, Ezergeçerler canlarını daha ilginç şekillerde (Haşmetli Hydra, Sterak’ın Güvencesi vs…) kullanabiliyor. Ayrıca Shyvana’nın can çubuğunu da büyük ölçüde dolduruyor ve bu da epey güzel bir şey.

Tabii ki bu noktaya gelebilmek için bazı şeyleri feda etmemiz gerekti. Dirençlerin kaldırılmasına ek olarak Ejderin Öfkesi artık daha az hasar verecek ve daha kısa bir menzile sahip olacak. Bu değişikliklerin Ejderin Öfkesi yeteneğinin kullanım şeklini değiştireceğini düşünmesek de, artık kesinlikle daha havalı olduğundan eminiz.

Aktif: Shyvana bir ejderhaya dönüşerek 150/250/350 Can kazanır ve hedef konuma uçar. Yolu üzerindeki rakipler 150/250/350 (+0,7 yetenek gücü) büyü hasarı alır ve hedef noktaya doğru savrulur.

Pasif: Shyvana saniyede 1 Öfke üretir. Normal saldırılar 2 Öfke üretir.

Pür Dikkat

Bu konuda yanılıp yanılmadığımızı zaman gösterecek; ancak E ve R değişikliklerinin Shyvana için büyük bir güçlendirme olacağını düşünüyoruz. Her ne kadar bu güncellemenin ona net fayda sağlamasını istesek de, dahili testlerimiz sırasında pek o kadar da yardıma ihtiyacı olmadığını gördük. Shyvana’nın başarısı üzerinde doğrudan etkisi olan özellikler yerine, olmasa da olur türden mekanikler üzerinde yoğunlaştık.

Öncelikle, W – Ateş Burgacı yeteneği artık Ejderha Biçimi kullanılırken arkasında kavruk zemin bırakmayacak. Shyvana düşmanlarına saldırabilmek için arkalarında durmalı; ancak Ateş Burgacı, Shyvana’nın onların önünde durmasını gerektiriyordu. Bu da biraz garip bir durumdu. Bu yüzden Ateş Burgacı da Ejderha Biçimi ile birlikte büyüyerek Shyvana’ya önünde duran düşmanlar üzerinde odaklanma şansı tanıyacak.

Sırada Shyvana’nın pasif yeteneği Ejderkanı var. Çalışmalar ilerledikçe, Shyvana’nın gitgide daha da ölümsüz bir hâle geldiğini fark ettik. Koca bir direnç yumağı olan Ejderkanı ise bu dayanıklılığı aşağı çekmek için kullanabileceğimiz yegâne şeydi. Ancak sayıları aşağı çektikçe göze çok zayıf görünen bir hâl almaya başladı ve biz de onu güçsüzleştirmek yerine nasıl daha ilgi çekici bir hâle getirebileceğimizi düşündük.

Açık konuşmak gerekirse, çoğu durumda Ejderkanı eskiye nazaran daha güçsüz olacak. Shyvana temel olarak çok daha az dirence sahip olacak ve bu direnç artık seviyeye bağlı bir şekilde artmayacak. Ancak takımının ejderha kesmesi durumunda bu kaybın bir kısmını telafi edebilecek. Bu da genelde üst koridorda ya da ormanda kendi hâline bırakılan bir şampiyon olan Shyvana’ya takımının başarısına kendine has bir şekilde katkıda bulunma fırsatı verecek.

Shyvana ejderhalara %10 daha fazla hasar verir.

Shyvana 5 Zırh ve Büyü Direnci kazanır. Shyvana veya takım arkadaşlarının alt ettiği Element Ejderleri, Shyvana’ya ilave 5 Zırh ve Büyü Direnci kazandırır.

Olan biten bunca şeyi göz önüne aldığımızda Shyvana’nın kendini nerede bulacağını kestirmek çok güç. Yine de öncekinden daha güçlü bir hâle gelmesini umuyoruz. Dengenin ölçüsünü kaçırmış olsak bile, bu güncelleme sayesinde işleri düzene koymamız çok daha kolay olacak.

İyi uçuşlar, Shyvana.

Önerilen Yazı

Related Yazıları

Yorum Yazın post