Riot’a Sor: Beyaz perdede LoL

Yorumlar
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Klavye okları ile haberler arasında gezinebilirsiniz

Riot’a Sor’a hoş geldiniz!

Bu hafta LoL filmi, Dünya Şampiyonası hazırlıkları ve renk körü modunun gelişiminden bahsedeceğiz! Bu arada unutmadan, gelecek hafta yokuz! 1 Aralık’da görüşmek üzere.


 

Gelecekte bir gün League of Legends filmi yapacak mısınız? Ya da uzun sinematik bölümleri?

LoL evreninde geçen filmlerin ve favori şampiyonlarımızın filmlerde hayat bulmasının hayalini kuruyoruz; fakat oyunlardan yapılmış filmlerin geçmiş performansları, bizim için alınması gereken bir ders. Çünkü başarılı değiller. İçimizdeki çocuk, film yapmaya hemen başlamak istese de kesinlikle acele edilmemesi gereken bir konu bu.

Tabii ki bu demek değil ki araştırma yapmıyoruz. Sinematiklerin hikâye anlatımı için gerekenlerle, oyun hikâye anlatımı için gerekenler farklı şeyler. Biz de bu yüzden gereken şeyleri öğrenmek üzerinde çalışıyoruz. Farklı farklı hikâye anlatımı formatı üzerinde araştırmalar yapan yetenekli bir sürü arkadaşımız var ve umuyoruz ki bu araştırmaların meyvelerini bir gün beyaz perdede görebiliriz (ya da ekranlarda).

Bizim için en önemli şey film ya da sinematik gibi başka bir alanda yapılan bir League of Legends uzantısının, hepimizin tutkulu olduğu oyuna ve evrene saygılı olması. Büyük ve zor bir görev fakat nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını öğrenmek için gerekli zamanı ayırırsak başarabileceğimizi düşünüyoruz.

Ryze, Riot Games Kurucu Ortağı


 

Dünya Şampiyonası’nı planlamak ne kadar sürüyor? Hazırlıklar ne kadar önceden başlıyor?

Bu soru bana birçok defa soruldu; bu yüzden, dünyanın en ünlü arenalarını nasıl ayarladığımız ve yılın en büyük etkinliğini nasıl planladığımız konusunda biraz daha bilgi vermenin eğlenceli olacağını düşündüm.

Genel olarak bir mekanın prestiji ile gösteri saatinden önce hazırlanmak ve prova yapmak için verilen süre arasında ters bir ilişki vardır. Haftada birçok kez profesyonel spor takımları oynadıkları için, “Hey, Lakers ve Kings maçlarını bir hafta sonra oynayabilir misiniz? Böylece bizim de gösteriyi ayarlamak için daha fazla zamanımız olur,” diyemiyorsunuz. Bu mekânlara rezervasyon yapmak, onlara 12-18 ay önceden taahhüt vermek ve onların iş gücü ve ekipmanlarıyla çalışmak demektir.

Staples’daki bu yılki Final’de ilk kamyonun gelmesinden Açılış Töreni’ne kadar sadece 30 saatimiz vardı. Durum böyle olunca 16:00’da canlı yayına geçmeden önce prova yapmak için sadece iki üç saatimiz kalmıştı. Bu kadar küçük bir hata payı, karmaşık efektler ve koreografi ile bazı ekstra tedbirler almamız gerekti.image

Eğer izlediyseniz basketbol sahasını çevreleyen, asılı ince bir kumaş ile kaplı kutuları görmüşsünüz demektir. Bu, kameradan nispeten görünen, yansıtılan ışığı emen özel bir materyaldi. Bu efektleri oluşturmak için belirli bir kamera açısından 3D görünen video animasyonları yapan bir şirket ile birlikte çalıştık. Kamerada nasıl görüneceğinden emin olmak için Burbank’deki bir dükkanda 1/18 ölçekli bir model oluşturduk ve gerçek gösterinin kamera hareketlerini taklit ettik.

Haftalarca yapılan provalardan sonra bütün kurulumu, 80’den fazla projektörü, orkestranın koreografisini ve Zed’in varışını denemek için California, Ontario’daki Citizens Business Bank Arena’ya taşıdık. Bütün bu denemelerden sonra Staples’a gitmek için hazırdık.

Umarız hepiniz nihai sonucu sevmişsinizdir; ancak tüm bu planlama ve deneme ile bile gösteri, başlayana kadar hâlâ sinir bozucu ve korkutucuydu. Bu denli bir hazırlık olmasaydı bunu başarabilmemizin bir yolu olduğunu sanmıyorum.

Bi0major, Küresel Espor İçerik Lideri


 

League of Legends’daki renk körü desteğine ne oldu? Bazı oyuncular oyun içi yetenekleri görmekte zorluk çekiyor.

Görünen o ki bu, duruma göre çözmemiz gereken bir problem.

Deneyim tasarımcısı Kam “boourns” Fung, “Renk körlüğünün en yaygın türleri, kırmızı / yeşil algılamayı farklı miktarlarda etkiler,” diyor. “LoL’ün renk körü modu, kırmızı / yeşil renk körü oyuncuların deneyimini geliştirmek için tasarlandı. Daha nadir görülen mavi / sarı renk körlüğü temel oyun ayarlarımızda düzgün bir şekilde çalışmalı.”

Bazen tehlike ya da düşman yeteneklerini temsil etmek için kırmızı kullanırken sorunlarla karşılaşıyoruz; bu yüzden de turuncuyla değiştiriyoruz, böylece Sihirdar Vadisi’ndeki yeşilden ayırt etmek daha kolay oluyor. Bunu otomatik olarak ekran kartınızdaki küçük bir programlanmış bayrakla yapabiliriz, ancak bazen sanatçılar, renk körü oyuncular yüksek kaliteli bir renk değişikliğine ihtiyaç duyduğunda özel bir sürüm yapmak zorunda kalıyor. Riot’daki pek çok sanatçı ve görsel tasarımcı, renk körlüğü simülasyon yazılımını, çalışmalarını kontrol etmek için kullanıyor.

Ancak bazen sorunlar gözden kaçabiliyor. Renk körlüğünüzden dolayı size sorun çıkartan istemci veya oyun bölümleri varsa bize bildirin! Oyuncu Destek bileti doldurun ya da Panolar’da bizimle iletişime geçin. Düzeltmek için yapabileceğimiz her şeyi yaparız.


Sorularınız mı var? O zaman hemen Riot’a Sor sayfasına gidip LoL hesabınızla oturum açın. Yapmanızı önerdiğimiz ve önermediğimiz noktaları göz önünde bulundurarak bize sorunuzu gönderin.

RİOTA SOR

Bütün soruları okuyoruz ancak hepsini cevaplayacağımızın garantisini veremiyoruz. Bazı sorular zaten farklı bir mecrada cevaplanmış olabilir veya Riot’a Sor bölümüne uygun olmayabilir. Bu bölüm, yeni ürün veya özellikleri duyurmak için en iyi mecra sayılmaz ve başka yerlerde daha ayrıntılı bir şekilde ele aldığımız konuları burada yeniden ele almamayı seçebiliriz. Elbette anlaşılmayan bazı noktalar olursa onları aydınlatabiliriz!

Cevap verilmese bile gönderdiğiniz bütün sorular önemli ve bu soruları, merak ettiğiniz konular üzerinde doğrudan çalışan Riotçularla mutlaka paylaşıyoruz.

Önerilen Yazı

Related Yazıları

Yorum Yazın post