MSI GTX 750 Ti Ekran Kartı İncelemesi

Yorum Yok
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Klavye okları ile haberler arasında gezinebilirsiniz
Önceki1 of 5Sonraki

Düşük güç tüketimi ve yüksek verimliliğiyle göz dolduran Maxwell mimarili ilk kart olarak piyasaya sunulan GTX 750 serisi oldukça ses getirdi. NVIDIA’nın yeni mimarisini ilk defa uç seviye olmayan bir seriyle piyasaya sunması pek alışık olduğumuz bir durum değildi. Ek güç girişine ihtiyaç duymayan ve şuan güç tüketimine göre en verimli tek mimari olarak piyasaya sunulan GTX 750 serisi kartlar, partner firmaların ellerinde daha da çekici modellerle kullanıcıların beğenisine sunulmaya devam ediyor. Kendine özgü baskı devresi ve soğutucu tasarımlarını GTX 750 serisi kartlara uygulayan firmalardan biri de MSI. Bu incelememizde MSI’ın Twin Frozr adını verdiği soğutucusu ile donatılmış GTX 750Ti Gaming kartını mercek altına alıyoruz.

NVIDIA’nın Maxwell mimarisi ile grafik kartlarına getirdiği güç verimliliği gerçekten muazzam, teknik detaylara tekrar değinip kafanızı şişirmek istemeyiz. Üç başlık altında topladığımız Maxwell mimarisi ve getirilerine ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

 • Maxwell mimarisinin oluşması
 • Sunduğu verimlilik
 • GTX 750 Ti teknik detayları

MSI, GTX 750Ti Gaming kartının sadece soğutucusunu değiştirmekle yetinmemiş, kartın GPU’su da fabrika çıkışı hızaşırtmalı olarak geliyor. Üç farklı kullanım modu bulunan ürün, NVIDIA referans tasarımda olduğu gibi ek güç girişine ihtiyaç duymuyor.

MSI GTX 750 Ti Gaming GeForce GTX 750 Ti
GPU hızı 1085 (Boost 1163) (OC modu)
1059 (Boost 1137) (Gaming modu)
1020 (Boost 1085) (Silent modu)
1020 / 1085 MHz
Bellek hızı 5400 MHz 5400 MHHz
Bellek 2 GB GDDR5 2GB ya da 1 GB GDDR5
Bellek arayüzü 128-bit 128-bit
TDP 60W 60W

MSI gaming serisi ürünlerinde kullandığı ambalaj tasarımını GTX 750Ti Gaming’te de tercih etmiş. Genel olarak sade olan tasarım, kırmızı ve siyah renklerin uyumuyla oldukça çekici duruyor. Kutunun ön yüzünün firmanın oyuncu serisi ürünlerini simgeleyen ejderha görseli kaplıyor. Arka yüzünde ise desteklenen teknolojilere yer verilmiş.

İçerik oldukça sade. Kullanım kılavuzu ve sürücü CD’si haricinde firma kartın ek özelliklerinden biri olan “HYBRID BIOS” için küçük bir açıklama broşürü hazırlamış.

MSI GTX 750Ti Gaming’de, normalde güç bağlantısı olan bölüm boş bırakmış. Fabrika çıkışı hızaşırtmalı olan kart, belli ki daha fazla güce ihtiyaç duymuyor. Bu durum kullanıcılar açısından oldukça güzel. Zira gerçek 300 Watt güce sahip bir güç kaynağı hem sisteminizi, hem de ekran kartınızı rahatlıkla besleyebilir. Baskı devresinde dikkat çeken bir diğer nokta ise “BIOS SWITCH”. MSI’ın üst segment kartlarında görmeye alışık olduğumuz çift BIOS seçeneği GTX 750Ti Gaming modelinde de yerini almış. Bu özellik hızaşırtma tutkunları için güzel bir detay. Günlük kullanım ve yüksek performans arası geçiş yapmak oldukça basit. Ancak belirtmekte fayda var, bu BIOS geçiş düğmesini bilgisayarınız kapalıyken kullanmanız gerekiyor.

Nvidia sadece performans anlamında değil, yazılım olarak da eli son derece güçlü olan bir firma. Ürettikleri kartları destekleme adına kullanıcılara sundukları çözümler son derece faydalı. Dilerseniz bunlara da hızlıca göz atalım.

CUDA

CUDA, Nvidia tarafından ortaya konulan, bilgisayarın işlem performansına yüksek oranda katkı yapan bir paralel programlama platformu. C, C++, C#, Fortran, Java, Python gibi programlama dilleri ile yazılmış algoritmaların, GPU yani “grafik işlem birimi” üzerinde çalışmasını sağlayan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

Paralel programlama, birden fazla CPU’nun bir arada çalışmasını istediği için zorluk çıkartır. CPU’lar aslen seri işlemcilerdir ve birden fazla CPU’nun bir arada kullanılabilmesi için karmaşık yazılımlar gerekmektedir. CUDA ise bünyesinde zaten paralellik yarattığı için bu zorlukları ortadan kaldırır.

Genellikle video işleme ve dönüştürme konusunda kullanılan CUDA’nın direkt olarak bu işe yönelmediğini en başından belirtmek gerek. Birbiri ile veri paylaşımı yapabilen paralel dizilime sahip çekirdekler, CPU’nun tek düzen şeklinde yapacağı işi yayarak gerçekleştirir. Farklı hatlara yüklenen işlemler yavaş gerçekleşir fakat tek yolda yapılabilecek süreden daha kısa sürede işlem sonuçlanır. Bunu daha iyi anlamak için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

cuda_teknolojisi_3

Yani kısacası konu kodlara ve CPU’nun tek başına kaldıramayacağı ağırlıktaki yüklere CUDA göğüs gerer, işi paylaşır ve kısa süre içerisinde bitmesini sağlar.

Önceki1 of 5Sonraki

Ön İnceleme

8.7 OE Skor

""

Ürün Fiyatı::

₺500 ₺

Nereden Alınır

Başarılı

 • Düşük güç tüketimi
 • Soğutma performansı
 • Fiyat performansı ürünü
 • Hız aşırtma yapılabiliyor

Başarısısz

 • Fanlar %100 yükte sarsıntı yaratıyor
 • Gücüne göre fazla yer kaplaması
 • 2 Gb belleğe sahip olması

Test Edilen Bileşenler

 • Genel Performans 80%
 • Soğutma 90%
 • Tüketim 100%
 • Bellek 60%
 • Fiyat 90%

Yorum Yazın review