İstemci Açık Beta Haberleri 1

Yorumlar
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Klavye okları ile haberler arasında gezinebilirsiniz

6.23 yamasıyla birlikte LoL İstemcisi Güncellemesi açık beta safhasına resmen geçtik. İçimizi de çok güzel hisler kapladı.

Ama daha işimiz bitmedi! Beta başladığından beri anketlerle, hata bildirimleriyle, yorumlarınızı okuyarak yeni istemciyle ilgili isteklerinizi dileklerinizi topluyoruz. Şimdi de geribildirimlerinizin sonucu olan bazı güncellemeleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

(YENİ GELENLER İÇİN AÇIKLAMA: İSTEMCİYİ NEDEN GÜNCELLİYORUZ)

 

1. Önceliğimiz performans sıkıntılarını çözmek

Oyuncularımızdan yavaş çalışan arayüz unsurları ve aşırı İstemci / RAM kullanımı hakkında şikayetler geldi. Hatta bazıları istemciyi açamadığını belirtti. 6.24 yamasıyla getirdiğimiz bazı çözümler sayesinde performans sorunlarında büyük ölçüde azalma göreceğinizi düşünüyoruz.

  • İstemcinin bütünüyle daha hızlı çalışmasını sağlamak için ses ve arayüz bileşenlerimizi yamaladık.
  • Şampiyon Seçimi’nde kâbus gibi sıkıntılar çekenler de oldu. Bu bölüm için data akışında verimi arttırmak için ayarlamalar yaptık. Ayrıca şampiyon seçeneklerinin göründüğü arayüzü etkileyen bazı sorunları da ortadan kaldırdık.
  • Oyna Düğmesi’nden lobiye geçiş, hazırlık kontrol penceresi ve şampiyon seçimine giriş deneyimi gibi önemli geçişlerde duyarlılık ve tutarlılığa yönelik geliştirmeler yaptık.
  • Yeni masaüstü simgesinin doğru konumu işaret etmemesi yüzünden çok sinir bozucu bazı başlatma sorunları ortaya çıkıyordu. Bu sıkıntı da çözüldü.

Bunların üstüne, 6.24 yamasıyla “Tasarruf modunu” ekliyoruz. Ayarlarınızda bulacağınız bu seçenek sayesinde performans sıkıntısı yaşıyorsanız yeni istemcinin hareketli bazı görsellerini kısabileceksiniz. Şu anda bu mod şampiyon seçiminin bazı küçük özelliklerini etkiliyor ama ilerleyen yama dönemlerinde Tasarruf modunu daha fazla özelliği kapsayacak şekilde genişleteceğiz.

Asıl hedefimiz performans geliştirme çalışmalarımızı tamamlayıp herkesin bu janjanlı animasyonların keyfini sürmesini sağlamak. Bu arada sıkıntı çekenler için Tasarruf Modu geçici bir çözüm.

 

2. Beta istemcide bazı garip hatalar var (ama o hataları bir bir yok ediyoruz).

En çok gündeme gelen hataların birkaçı:

Problem: Şampiyon seçim ekranında şampiyonlar bar bar bağırıyor.
Çözüm: 6.23 yamasıyla ses ayarlarını genişlettik ve detaylandırdık. Artık ses efektlerinin ve müziklerin ses ayarları ayrı. Üstüne de seçim replikleri, yasaklama replikleri, şampiyon seçim müziği, giriş ekranı müziği için ayrı ayrı ayar çubukları ekledik.

Problem: Şampiyon Seçimi’nde herkes seçme işini tamamlamadan kimse kostüm seçemiyor.
Çözüm: Aslında bu durum, süreci ilk tasarladığımızda herkes kostümlere geçmeden iyi bir takım oluşturmaya odaklansın diye verdiğimiz bilinçli bir karardı ama oyunculardan gelen yorumlar ışığında değiştirmeye karar verdik. Bir iki yamaya bu da düzelecek.

Problem: Şampiyon seçim ekranında kabiliyet seçimi çok çok yavaş.
Çözüm: Bu sorunun iki ayağı var: tasarım ve yavaş çalışan arayüz. Oyuncular her kabiliyete beş puan verebilmek için beş kez aynı yere tıklamak (veya shift + tıklamak) zorunda kalıyordu. Bu da süreci inanılmaz yavaşlatıyordu ve eski istemcinin tasarımına uymuyordu. Biz de 6.23’te bu değişikliği geri aldık; artık beş puan vermek için kabiliyete bir kere tıklamanız yetiyor veya shift’e basıp tıklarsanız puanları tek tek verebilirsiniz. Ayrıca puan dağılımına daha detaylı ayar çekmek için imlecinizi kabiliyetlerin üzerine getirip farenin kaydırma tekerini kullanabilirsiniz. 6.24 ile birlikte gelen performans güncellemeleri arayüzdeki yavaşlığı büyük ölçüde azaltacaktır ama bu konuyu dikkatle takip ediyoruz.

Problem: Görsel ve işitsel işaretçilerin değişmiş olması bazı oyuncuların seçme / yasaklama gibi kritik tepkileri vermeyi kaçırmasına ve istemsiz sıradan kaçma durumlarına götürdü.
Çözüm: Oyuncuların seçmesi ve yasaklaması gereken anlarda çıkan sesleri ve geri sayım görsellerini geliştirip daha dikkat çekici hâle getirdik. Bu ve benzeri önemli karar anlarını istemcide daha çok öne çıkarmak için düzeltmelere gittik.

Tabii hatalar bitmiş değil ve biz bu hataları bertaraf ederken oyuncularımızın yardımına ihtiyaç duyuyoruz. Beta istemcide sıkıntılar yaşıyorsanız istemcinin köşesindeki minik tatlı böcek düğmesine basıp bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin. Oyundan keyif almanıza engel olan teknik sorunlar veya hatalarla karşılaşıyorsanız hâlâ eski istemciye dönüş yapabileceğinizi hatırlatalım. Oturum açmadan önce “Eski istemciyi başlat” seçeneğine tıklamanız yeterli.

 

3. Oyuncuların yeni istemciyle ilgili tonla şahane fikri var ancak hemen gerçekleştirmemiz mümkün değil.

Güncel istemcinin en güzel özelliği, Riotçuların artık çok daha verimli bir şekilde yeni özellikler ekleyebileceği altyapıyı sunması. Yine de o noktaya gelmeden önce açık betayı tamamlamamız ve eski istemcinin mevcut bütün özelliklerini güncel istemciye ekleyip herkes için sorunsuz çalışmasını sağlamamız gerekiyor. Yani henüz oyuncularımızın süper fikirlerini projeye dönüştürebilecek durumda değiliz.

Tabii bu fikirleri değerlendirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Sadece öncelikle önümüzdeki işi bitirmemiz gerekiyor. Bu durum çoğu oyuncumuzun talep ettiği bütün özellikler için geçerli. Örneğin, istemcide ping görebilmek, profil sayfasında hangi şampiyonun görüneceğini seçebilmek, şampiyon notlarının karşılaşma geçmişine yansıtılabilmesi, Koleksiyon bölümünde kostüm sekmesi ve daha birçokları.

 

4. Eski istemcinin bazı özellikleri betada henüz yok ama geliyorlar.

Güncelleme sürecinde eski istemcinin bütün özelliklerini bağımsız olarak geliştirdik; bu özelliklerin hangi sırayla istemciye yerleştirileceğiyle ilgili karar vermek zorlu bir iş. Aşağıda eski istemcide bulunan ama henüz betaya eklenmemiş özelliklerin bir listesini veriyoruz. Unutmayın bu özellikler yanlarında yazılı olan yamaya yetişemeyebilir (oyun geliştirme dünyasına hoş geldiniz).

DÖNÜŞÜMLÜ OYUN MODU SIRASI – 6.24’te geliyor ARKADAŞ İZLEME – 6.24’te geliyor HEDİYELER – 6.24’te geliyor HESAP TRANSFERİ – 6.24’te geliyor ÖZEL OYUNLARDA YAPAY ZEKÂ – 7.1 için planlandıARAM’DA SAVAŞ TAKVİYELERİ – beta bitmeden gelecek PROFİL SAYFASINDA DERECELİ İSTATİSTİKLERİ – açık betadan sonraya kalabilir GENEL SOHBET ODALARI – açık betadan sonraya kalabilir EŞYA SETİ OLUŞTURMA ARACI – açık betadan sonraya kalabilir

Bu listedeki son üç özellik hakkında çok soru aldık (profil sayfasında Dereceli İstatistikleri, genel sohbet odaları, eşya seti oluşturma aracı) ve bu özelliklerin çok önemli ve değerli olduğunu biliyoruz. Tamamen açık ve dürüst iletişim adına, bu özellikler üzerinde çalışmak üzere henüz bir takım ataması yapmadığımızı belirtmek isteriz. Çünkü bütün geliştirme çalışması yapan takım arkadaşlarımız başka özelliklerin inşası ve düzgün çalışmasına odaklanmış durumda. Yani bu özelliklerin açık beta sürecinin sonrasına kalması muhtemel. Bu özellikler hakkında daha net ve detaylı açıklama yapabileceğimiz noktada size bilgi vereceğiz. Bu arada lütfen sizin dileklerinizi dinlediğimizi ve değerlendirdiğimizi unutmayın.

Önerilen Yazı

Related Yazıları

Yorum Yazın post