5.12 Yama Notları

Yorumlar
Lütfen Konuyu Değerlendirin
Loading...
Klavye okları ile haberler arasında gezinebilirsiniz
Hep diyoruz ya, League of Legends durmadan gelişen ve değişen bir oyun ve her geçen gün beklentilerimizi bir tık daha arttırıyoruz. Bu sayede, bugün oyunun genelinde ulaştığımız anlaşılırlık çıtasının altında kaldığını düşündüğümüz ve iyileştirebileceğimiz bir şeyler illa oluyor. Daha önceki doku güncelleme işlerimizde olduğu gibi animasyonlarında görsel karmaşa olan emektar şampiyonlardan bazılarında, özellikle takım savaşları sırasında anlaşılırlığı arttırmak üzere görsel efekt modernizasyon güncellemesi yaptık. 5.12 yamasında bunlardan dört tanesi hayata geçti, sonraki aşamada birkaç tane daha yapmayı planlıyoruz.

Aşağıda yer alan şampiyonların yetenek animasyonlarında görsel efekt güncellemesi yapıldı:
Brand
Corki
Galio
Nautilus

İşin uzun ve teknik kısmına değinecek olursak; bir süredir kaputun altında muhtelif kodların temizliğini yapmaktayız ve son partide gözümüze “hat üzerinde giden atışlar” konusunu kestirdik. Hat üzerinde giden atışlar, bir nevi beceri atışıyla kullanılan atışlara benzer. Örneğin, Ezreal’in Q / W / R yeteneklerinin hepsi hat üzerinde giden atışlar olmaktayken, normal saldırıları bu sınıfa dahil değildir. Peki, tam olarak neyi değiştirdik? Kodlarda yapılan düzenleme ile önemli iki meseleye çözüm getirmek istedik. Bunlardan birisi, beceri atışlarıyla gönderilen mermi, roket, ışın vb. gibi cisimlerin bazı durumlarda birimlerin içinden geçip gitmesine neden olan bir hataydı. Çarpışma tespit mekanizması birimlerin modelinin merkezini değil, onların isabet alanını temel almalı.

Bir de şu var ki, bir şeye “beceri atışı” demek ile onun bu şekilde kodlanmış olması arasında oldukça büyük bir fark var. Hat üzerinde giden beceri atışlarının hepsi eşit şartlarda yazılmıyor.

Tamamen kod odaklı çalıştığımız için bu değişiklik pek çok sorunu düzeltecek, ancak her şeyi düzelteceğini sanmıyoruz. Bazen beceri atışıymış gibi görünen şeyler aslında minyon atışı oluyor özünde (n’aber Syndra?). Diğer bir deyişle, beceri atışıyla fırlatılan cisimlerin kodlarını temizleyip toparlamak adına bu değişiklik ile ilk adımı atıyoruz. Ancak, nihai çözüme henüz ulaşmış değiliz. Beceri atışı çarpışma ve isabet alanı tespiti mekanikleri artık daha tutarlı davranacak, mesela hedeflerin içinden geçip gitmeyecekler (öncelikli amacımız bu sorunu gidermek). Bu kriterlere tam olarak uymayan ve tamamıyla düzelmeyen şeyler olacaktır. Karşılaştığınız sorunları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin, bizler de üzerimize düşeni yapacak ve değişikliklerin tam kapsamını iyice analiz edeceğiz.

Not: Bu teknik değişikliği olabildiğince güvenli bir şekilde çıkarmak istediğimiz için daha ileri bir tarihte ve belli başlı bölgelerde devreye sokacağız. Her şey yolunda giderse bütün bölgelerde devreye girecek ve bir sonraki yamada gerekli bilgilendirmeyi yapacağız

Metninde anlaşılırlığı arttıracak güncellemeler yaptık. Döneceğinize emin bir şekilde alışveriş ekranını açtığınızda eğer hasar yerseniz bu ekran otomatik olarak kapanacak ve bu şekilde karşı karşıya olduğunuz tehlike için daha iyi tepki verebileceksiniz. Yine hemen dönüş öncesinde aldığınız hasardan ötürü ertelenme durumu tesadüfi sonuçlardan kurtuluyor
W ve R yalnızca birer adet Pürdikkat yükü biriktiriyor.

Pürdikkat’in tek bir yetenek ile (Yaylım Ateşi, Büyülü Kristal Ok) maksimum potansiyeline (5 yük) ulaşması aslında planladığımız bir durum değildi ve buna ulaşmanın biraz daha emek isteyen bir iş olması gerektiğine inanıyoruz. Saldırı hızında yaptığımız değişiklik ile beraber odak biriktirme mekaniklerinin değişmesi neticesinde Ashe’in çok daha kabul edilebilir bir seviyeye geleceğine inanıyoruz.
Q – Pürdikkat
ARTIK İŞİNE İYİCE ODAKLANMALISIN Yapılan her Yaylım Ateşi ve Büyülü Kristal Ok saldırısı artık yalnızca birer yük veriyor

Q’nun hasarı arttı, mana bedeli azaldı.

Vakti zamanında Buz Yanığı yeteneğinin hasarını ve pasiften gelen hasarı dengelemiştik. O zamanki metada Braum takaslarda büyük avantaj sağlıyor ve özellikle koridor safhasında rakiplerine nefes aldırmıyordu. Lakin o günden bugüne çok şey değişti ve Braum’a o günlerde sahip olduğu gücün bir kısmını geri vermekte bir sakınca görmüyoruz. Buz Yanığı yeteneğinin hasarındaki artış ve mana değerindeki düşüş sayesinde Braum artık çok daha sağlıklı takaslar yapabilecek.
Q – Buz Yanığı
HASAR 60/105/150/195/240 ⇒ 70/115/160/205/250
BEDEL 55/60/65/70/75 mana ⇒ 45/50/55/60/65 mana

Seviye başı mana arttı, genel Saldırı Hızı azaldı. Pasifin taban hasarı ve Q oranı düştü. R’nin artık mana bedeli var ve daha küçük bir alan etkisi oldu.

Ekko’nun hem koridorda hem de ormanda çok sağlıklı, hatta olması gereken de sağlıklı bir tercih olduğunu gözlemliyoruz. İşlevsel olmakla kalmayıp, büyük bir hasar potansiyeline de sahip bu şampiyonda biraz daha fazla değişiklik yapılması gerektiğinin farkına vardık.
Genel
MANA BÜYÜME ORANI 40 mana ⇒ 50 mana
TABAN SALDIRI HIZI 0,644 ⇒ 0,625
SALDIRI HIZI BÜYÜME ORANI %3 ⇒ %3,3
Pasif – Z-Kapsülü Rezonansı
TABAN HASAR 15 + 12 seviye başına ⇒ 10 + 10 seviye başına
Q – Kurmalı Kapan
BAŞLANGIÇ İSABET ORANI 0,2 yetenek gücü ⇒ 0,1 yetenek gücü
R – Kronokırılma
BEDEL Bedelsiz ⇒ 100 mana
HASAR YARIÇAPI 400 ⇒ 375

Örümcek Hali’nin W’sunda artık iyileşme yok, onun yerine R’de var. Örümcek İnişi artık indikten sonra yapılan R saldırılarından ilave hasar ve iyileşme etkileri kazandırıyor.

Uzun süreden beri sahneden uzak kalan örümcek hanımın, hem kendisinin hem de evlatlarının oyun içinde daha sağlam bir şekilde gelişimini sağlayarak yeniden kendisine şampiyon havuzunda iyi bir yer edineceğini umuyoruz.
W – Eklembacaklı İstilası
KALDIRILDIİYİLEŞME ÇILGINLIĞI Elise/Örümcek Yavrusu normal saldırılarında artık isabet halinde iyileştirme etkisi göstermiyor
E – Örümcek İnişi
YENİTERLİK YOK MU TERLİK? İniş yaptıktan sonra 5 saniyeliğine Elise’in Örümcek Hali saldırılarının ilave hasar ve iyileştirme etkilerini %40/55/70/85/100 arttırır
R – Örümcek Hali
YENİŞİFALI ÖRÜMCEK Örümcek Hali’nde yaptığı her bir normal saldırı Elise’i 4/6/8/10 (+0,1 yetenek gücü) iyileştirir

R’nin taban hasarı bir miktar azaldı ama azami hasar değeri büyük oranda arttı.

İyi bir Galio oyuncusu ile mükemmel bir Galio oyuncu arasındaki farkın daha da belirgin hale gelmesi için ultisinde minik bir güçlendirmemiz var.
R – Durand Putu
TABAN HASARI 220/330/440 ⇒ 200/300/400
HASAR ARTIŞI İsabet başına %5 ⇒ İsabet başına %10
AZAMİ HASAR ÜST LİMİTİ %40 ⇒ %80
AZAMİ HASAR POTANSİYELİ 308/462/616 (+0,84 yetenek gücü) ⇒ 360/540/720 (+1,0 yetenek gücü)

Can Yenilenmesi azaldı. Q daha az yavaşlatıyor, fakat süreye bağlı olarak daha fazla artış gösteriyor.

Görüyoruz ki verdiği kilolar Gragas’ın ormandaki gücünü pek de etkilemedi. Eğri oturup doğru konuşalım: Gragas şu an en sağlam ormancı tercihi konumunda. Özellikle rakiplerinin karşı oyun yapma şansı bulamadığı Fıçı Yuvarla yeteneğine ve can yenileme değerlerine ufak dokunuşlarımız oldu.
Genel
TABAN CAN YENİLENMESİ 8,675 ⇒ 5,5
CAN YENİLENMESİ BÜYÜME ORANI 0,85 ⇒ 0,5
Q – Fıçı Yuvarla
YAVAŞLATMA SÜRESİ 2 saniye ⇒ 1,3 saniye
BEKLEYİNCE DAHA GÜZEL OLUYOR Fıçı Yuvarla’nın yavaşlatma süresi, artık fıçı 2 saniye içinde mayalandıkça %150’ye kadar artıyor

E’nin bekleme süresi azaldı.

Demacia’nın Asil Prensi, özellikle sancağında yapılan değişiklikler sonrası sıkıntılı günler geçiriyordu. Artık azami bekleme süresinde azalmaya ulaştığında birden fazla sancak etkinleştirebilecek ve heykeli dikilecek oyunlar yapabilecek.
E – Demacia Sancağı
BEKLEME SÜRESİ Tüm kademelerde 13 saniye ⇒ 13/12,5/12/11,5/11 saniye
STANDART SAPMA Demacia Sancağı artık orman canavarlarının yolları karıştırmasına neden olmuyor

R’nin Zırh ve Büyü Direnci değerleri arttı.

Gerçek bir ustanın kudreti ultisinden belli olurmuş. Oyunun erken ve orta bölümlerinde zorlanan Jax’e biraz sevgiyi çok görmedik.
R – Büyük Ustanın Kudreti
İLAVE ZIRH VE BÜYÜ DİRENCİ 20/35/50 ⇒ 30/50/70

W’nun kalkan etkisi anında devreye giriyor. E için çeşitli oynanış dokunuşları yapıldı.

Özellikle ping’in yüksek olduğu bir ortamda Işık Patlamasını yeniden etkinleştirmek sorunlu bir durumdu. Tıpkı Ziggs ve Gragas’ın yeteneklerinde sahip oldukları “önceden etkinleştirme” seçeneği gibi, Lux için de böyle bir seçenek ekledik. Ayrıca Prizmatik Bariyer artık büyü yapıldığı anda kalkan veriyor olacak.
W – Prizmatik Bariyer
IŞIK HIZINDA KORUMA Lux yeteneği kullandığı anda kalkan etkisi başlar
E – Işık Patlaması
YAVAŞLATMA ALANI YARIÇAPI 300 ⇒ 350
IŞIK LEYDİLERİNE PRATİK ÇÖZÜMLER Havadayken tekrar kullanılarak durduğu yerde patlatılabiliyor artık
IŞIĞINI YANSIT Yetenek patlamaya hazır hale geldiğinde ışıklı, şekilli bir görsel bildirim yapıyor artık

W’nun taban hasarı düştü ama Zırh değerine göre artış gösteriyor ve daha geniş bir alan etkisi var.

5.11 yama notlarında da dediğimiz gibi, yaptığımız Gaddar Darbe değişikliklerini optimize ediyoruz. Alan etkisi artarken, temel hasar ve yetenek gücü oranı düşüyor. Bunun yanında ise ekstra bir zırh hasar oranı ekleniyor.
W – Gaddar Darbe
HASAR 25/40/55/70/85 (+0,15 yetenek gücü) ⇒ 15/30/45/60/75 (+0,1 yetenek gücü) + (0,1 toplam zırh)
ETKİ ALANI 200 ⇒ 225
GÖRÜNMEZ GADDARLIK Gaddar Darbe’nin Savaş Sisi içinde görülebilmesine neden olan bir hata giderildi

Gel bakalım Ryze kardeş…

İlk defa burada duymuyorsunuz: Ryze şu anki hali ile OP! Özellikle Rün Hapsi sayesinde rakiplerini yerlerine sonsuza kadar mıhlayabilmesi açıkçası pek de mantıklı değil. Ryze’ın güç ve odak noktasını Rün Hapsi yeteneğinden Aşırı Güç’e kaydırıyoruz. Ayrıca pasifinde de bir takım değişiklikler söz konusu.
Genel
HEM GİDERİM HEM VURURUM Ryze’ın hedefli büyüleri (W – Rün Hapsi, E – Büyü Akışı) bundan böyle kullanıldığı anda etkin olan Hareket veya Saldırı komutlarını iptal etmeyecek
Pasif – Büyü Ustalığı
PASİF SÜRESİ 6 saniye ⇒ 2,5 saniye
PASİF YÜK SÜRESİ 12 saniye ⇒ 10 saniye
BÜYÜ BEKLEME SÜRESİ ETKİSİ 0,25 saniye ⇒ kaldırıldı
Q – Aşırı Yük
YENİPASİF Büyü Ustalığı’nın aşırı yüklenme etki süresini 3/3,5/4/4,5/5 saniye arttırır
TABAN HASAR 65/95/125/155/185 ⇒ 60/95/130/165/200
BEDEL 30/35/40/45/50 mana ⇒ Tüm kademelerde 40 mana
ATIŞ GENİŞLİĞİ 50 ⇒ 55
W – Rün Hapsi
YERE SABİTLEME SÜRESİ 0,75/1/1,25/1,5/1,75 saniye ⇒ 1,0/1,1/1,2/1,3/1,4 saniye
TABAN HASAR 65/95/125/155/185 ⇒ 80/100/120/140/160 hasar

R daha fazla can çalıyor.

Hatırlarsanız önceki yamada Buzdan Sütun’u elden geçirmiştik. Lakin, Trundle’ın oyunda kalabilmesi için kendi istatistiklerinden çok rakibin istatistiklerine ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Rakip takımda tank olmadığını hayal edin ve o hayale Trundle’ın ultisini ekleyin…

Evet, Trol’ün ultisi şu anki hali ile biraz kendisini trolller düzeyde. Fazla yaklaşmadan ona da biraz sevgiyi çok görmüyoruz. Nihayetinde kral şampiyondur bizim Trundle!
R – Dize Getir
CAN ÇALMA %20/24/28 ⇒ %20/27,5/35

Tryndamere’in kritik saldırıları artık normal saldırıları ile aynı aralığa sahip.

Otomatik saldırısı ile kritik saldırısı arasındaki animasyonun süresi yüzünden saldırınızı hiç ertelediğiniz oldu mu? Belki de bu cümle herkes için aynı şeyi ifade etmeyecek ama orada bir yerlerde Tryndamere duayenleri olduğunu biliyoruz ve onların bu sıkıntılarına bir son veriyoruz.
Genel
SANA ŞÖYLE SAĞ KOLUMLA BİR KOYARIM Tryndamere’in kritik vuruş saldırı aralığı %16 arttı (böylece normal saldırı animasyon aralığı ile aynı oldu)

Pek bir numara yok burada. Yetenekleri arasındaki etkileşimde aksaklık olduğunu gördük ve rahat rahat kombo yapabilsin diye ufak bir ayar çektik.
W – Başa Sar
SENKRONİZE SAATLİ BOMBA Zilean’ın Q-W-Q kombosunun arzu edilenden daha yavaş çalışmasına neden olan bir hata giderildi.
Anivia Açılış Görseli Yenilendi
AÇILIŞ GÖRSELİ Anivia’nın açılış görseli güncellendi! Görselin tam boyutunu görmek için aşağıda portresine tıklayın.
Büyüsübol efsunu yerini Rünbıçak efsununa bıraktı. Neden mi? Hemen anlatalım:

Büyüsübol geliştirmesinin geçmişine baktığımızda karşımıza şöyle bir sahne çıkıyor: Ormanda oynanan yetenek gücü odaklı şampiyon havuzunu geliştirmek yerine zaten oynanabilir durumdaki şampiyonların gücünü arttırıyor. Bu noktada yaptığımız değişiklikler bazı oyuncuları ve şampiyonları üzecektir (selam Fiddle!). Lakin sezonun başından beri sürekli tekrarlamakta olduğumuz stratejik çeşitliliğin artması açısından eşyanın son hali birçok şampiyon için çok daha ideal olacaktır. Güle güle Büyüsübol, hoş geldin Rünbıçak!
TARİF 2. Aşama Orman Eşyası + Pırıltı + 200 altın (toplam 2250 altın)
YETENEK GÜCÜ 40
BEKLEME SÜRESİNDE AZALMA %10
MANA 200
ÖZEL PASİF Büyülükılıç – Bir yetenek kullandıktan sonraki ilk normal saldırı büyü hasarına dönüşür ve isabet halinde Taban Saldırı Gücü değerinin %75’ini (+0,3 yetenek gücü) hedefin etrafında alan etkili ilave hasar olarak verir ve eksik Mana miktarının %8’ini yeniler.

Kasten çatışmaya girmediğiniz müddetçe kafasına göre devreye girmeyecek.

Bu değişikliğin farklı bir halini Yanardöver’in ilk halinde uygulamaya sokmuştuk aslında. İlk değişiklikte, çatışmaya girdiğinizde yalnızca orman canavarlarına hare hasarı vermeye başlıyordu. Diğer tüm birimlere ise (minyonlar, şampiyonlar vb.) dur durak demeden hasar veriyordu. Bu defa yaptığımız değişiklik bütün birimler için geçerli; Yanardöver sahibi şampiyon çatışmaya girmediği müddetçe (bir birime saldırmadıkça veya saldırıya uğramadıkça) hare hasarı vermiyor artık. Gezgin Çizmesi’ni aç-kapa yapmadan minyon dalgasının yanından geçebileceksiniz böylece, tabii minyonun teki gelip size saldırmaya kalkmazsa.
EMİR DÖVERİ KESER Yanardöver artık hasar haresini yalnızca şampiyonunuz kasten çatışmaya girdiğinde (veya saldırıya uğradığında) devreye sokuyor

Nereden başlasak bilemedik, en güzeli siz hepsini bir okuyun baştan sona.

Rün Kutsaması yerini daha güçlü bir kabiliyete bırakarak Vadi’yi terk etti. Kabiliyetlerin yerlerini değiştirerek savunma ağacının derinliklerine inmenin bir anlamı olmasını istedik. Önceki dönemde bazı şampiyonlar hariç savunma ağacının derinliklerine inmenin pek bir anlamı yoktu ve pek çok durumda tank şampiyonlar bu ağacı nasıl kullanacakları konusunda karmaşa yaşıyorlardı. Nihayetinde, kendilerini saldırı ağacında buluyorlardı. Bundan sonraki dönemde artık savunma ağacının oyuncular için daha fazla anlam ifade edeceğini düşünüyoruz.
Tahakküm
AL GÜLÜM VER GÜLÜM Rün Kutsaması ile yer değiştirdi (Artık 5. Aşamada)
HASAR İNDİRGEME %3 ⇒ %2
KALDIRILDIRün Kutsaması
1. SEVİYE STRATEJİM YALAN OLDU Oyundan kaldırıldı
Sebatkâr
AL GÜLÜM VER GÜLÜM Tahakküm ile yer değiştirdi (Artık 3. Aşamada)
SIVIŞMA %15 ⇒ %10
Efsanevi Muhafız
AL GÜLÜM VER GÜLÜM Sebatkâr ile yer değiştirdi (Artık Son Aşamada)
PUAN GEREKSİNİMİ 3 kabiliyet puanı ⇒ 1 kabiliyet puanı
DAHA DA EFSANEVİ OLDU Yakındaki her rakip şampiyon için 1/2/3/4 zırh ve 0,5/1/1,5/2 büyü direnci verir ⇒ Yakındaki her rakip şampiyon için 3 zırh ve 3 büyü direnci verir
Efsunlu Zırh
AL GÜLÜM VER GÜLÜM Efsanevi Muhafız ile yer değiştirdi (Artık 5. Aşamada)
PUAN GEREKSİNİMİ 2 kabiliyet puanı ⇒ 4 kabiliyet puanı
DESTANSI EFSUN İlave zırh ve büyü direnci değerlerini %2,5/5 arttırır ⇒ İlave zırh ve büyü direnci değerlerini %2,5/5/7,5/10 arttırır
Atiklik
AL GÜLÜM VER GÜLÜM Efsunlu Zırh ile yer değiştirdi (Artık 1. Aşamada)
PUAN GEREKSİNİMİ 1 kabiliyet puanı ⇒ 2 kabiliyet puanı
YAVAŞLATMA DİRENCİ %10 yavaşlatma direnci ⇒ %7,5/15 yavaşlatma direnci
YENİDeğişken Zırh
S.A. Atiklik’ten boşalan yerde ikamet ediyor (4. Aşama)
PUAN GEREKSİNİMİ 1 kabiliyet puanı
YA ŞUNDADIR YA BUNDA İlave zırh değeri, ilave büyü direnci değerinden fazlaysa; ilave zırh değerinin %4’ünü büyü direnci olarak verir YA DA ilave büyü direnci değeri, ilave zırh değerinden fazlaysa; ilave büyü direnci değerinin %4’ünü zırh değeri olarak verir

Üs Kuleleri
Üsteki lazerli kuleler artık ne hedefleri yavaşlatıyor ne de lazerle ateş ettikleri hedeflerin verdiği hasarı azaltıyor.

Uzun süre önce inhibitör ve merkez kulelerinde yaptığımız değişiklikler ile takımların ayrık ittirme potansiyelini sınırlamıştık. Ayrık ittiren şampiyonlar dış kuleleri indirdikten sonra bu lazerler yüzünden düşen hasar ve hareket hızları yüzünden son derece zor anlar yaşıyorlardı… Bugüne kadar!
KALDIRILDITUTMA ŞU LAZERİ GÖZÜME! Artık hedefleri yavaşlatmıyor
KALDIRILDIYA AMELİYATLI YERİME GELSEYDİ? Artık hedeflerin verdiği hasarı azaltmıyor

Kaynaktan üst/alt koridorlara Mini Harita üzerinden verilen hareket komutuyla gitmeye çalışan şampiyonlar artık duvarlara takılıp kalmıyor
Sıra iptal edildikten sonra oyuncuların sohbette kendi yazdıklarını görememeye başlamasına neden olan bir hata giderildi
Vel’Koz’un W – Hiçlik’e Açılan Yarık yeteneği artık patlama anında hedef alınabilir bir birim çıkmasına neden olmuyor
Üçlü Kuvvet ve Entropi bir birim katledildiğinde artık olması gerektiği şekilde ilave hareket hızı kazandırıyor
Diana’nın Pasif – Gümüşay Bıçağı yeteneğinin kulelere eksik miktarda hasar vermesine neden olan bir hata giderildi
Kızgın Buhurdanlık’ın pasifi artık şampiyon kopyalarına da etki ediyor
Baron Nashor’un zavallı Yampiri Yengeç’i öldürmesi engellendi
İkiz Gölge, eşya dükkânında “pembe” diye arama yapıldığında artık bütün haritalarda çıkıyor
Mafya Jinx’in gramofonu, dans animasyonunda tekrardan müzik çalıyor
Leona’nın otomatik saldırı parçacık efekti güneşe tapınmayan muhtelif şampiyonlardan kaldırıldı
Önerilen Yazı

Related Yazıları

Yorum Yazın post